Nu tas, par ko nodokļu eksperti zināja, ka tas notiks, beidzot ir noticis! Gluži kā pamostoties un ieraugot pirmo sniegu šorīt uzzinājām, ka Ungārijas House of Cards cienīgās spēlītes ar Eiropu ir beigušās. Vakar EP paziņoja, ka beidzot panākta vienošanās par minimālā UIN vismaz 15% efektīvās likmes apmērā ieviešanu visā ES. Tas noticis tūdaļ pēc EK paziņojumiem par būtiskām izmaiņām PVN sistēmā attiecībā uz darījumu deklarēšanu reālā laikā un digitālo platformu atbildību par tajās tirgotajām precēm un pakalpojumiem, kā arī jaunumiem par kripto-darījumu starpnieku ziņošanu VID par viņu klientu darījumiem (DAC 8 direktīvas projekts). ES tādējādi izdevās pieturēties pie sākotnējā plāna – šo (Pillar 2) ES Direktīvu ES valstīm jāievieš nacionālajā likumā līdz nākamā (2023.) gada beigām. Tātad, laika visiem, lai sagatavotos, vairs nav daudz – 1 gads.

Latvijai būs jāveic izmaiņas UIN sistēmā

Tas attiecas uz uzņēmumu grupām, kurām gada kopējais apgrozījums sasniedz vismaz EUR 750 miljonus. Igaunijas FM jau iepriekš publiski izteicās, ka tā ieviesīs duālo UIN sistēmu – tradicionālo tiem, uz kuriem attiecas 750 milj. apgrozījuma kritērijs. Latvijai šis kritērijs ir augsts, bet jāatceras, ka Latvijā ir daudz starptautisko grupu meitas uzņēmumu, uz kuriem arī attieksies jaunā sistēma. OECD lēš, ka pasaulē varētu būt ap 8000 šādu uzņēmumu grupu. Liela daļa no tām strādā arī Latvijā. Tas nozīmē, ka arī Latvijai nāksies mainīt UIN sistēmu, ja vien tā nevēlas atteikties no UIN par labu citām valstīm. Vismaz no sarunām ar FM pārstāvjiem nojaušams, ka FM pagaidām nav viennozīmīga plāna šajā jautājumā, vismaz tāda, par ko tā būtu gatava komunicēt uz āru. Gandrīz droši var prognozēt, ka Latvijas FM konsultēsies ar Igaunijas kolēģiem, kas izskatās jau atkal solīti mums priekšā.

Kādēļ būs jāveic izmaiņas?

Piemēram, ja Latvijā ir starptautiskas grupas meita ar uzkrātu peļņu, tad par šo peļņu mātes uzņēmumam būs jāsamaksā savā valstī UIN, ja Latvijas meita nemaksās UIN par to. Protams, direktīvas plānā Latvijai un Igaunijai paredzēts izņēmums – Latvijas uzņēmuma peļņa var uzkrāties neizmaksāta līdz pat 4 gadiem – par to tad mātes uzņēmumam nebūs jāmaksā UIN. Taču, kas notiks pēc šiem 4 gadiem? Ja meitas joprojām peļņu (šobrīd esošajā sistēmā) neizmaksās, tad par Latvijas meitas peļņu UIN maksās mātes uzņēmums savā valstī. Nedomāju, ka Latvija vēlēsies riskēt ar savu jau tā niecīgo UIN budžetu (ar UIN 2,5% no kopējiem nodokļu ieņēmumiem valsts budžetā Latvija ir stabili pēdējā vietā starp OECD valstīm, kur vidējais rādītājs ir ap 10%). Vienīgi, ja mātes uzņēmuma valstī efektīvā likme būs lielāka par Latvijas uzņēmuma efektīvo likmi, tad gan jau māte meitu piespiedīs izmaksāt dividendes.

Kas vēl mainīsies?

Latvija ir atteikusies no gandrīz visiem ieturējuma nodokļiem. Lai gan tos Latvijas uzņēmums ieturētu Latvijā, to maksātājs ir pasīvo ienākumu (autoratlīdzības, % un dividendes) saņēmējs ārzemēs. Ienākuma saņēmējs ārzemēs par šo nodokli varētu savā valstī samazināt maksājamo UIN. Tātad, ārzemniekam dēļ Latvijas ieturējuma nodokļa nodokļu slogs vairumā gadījumu nepalielinātos un Latvija tādējādi uzdāvina citai valstij nodokli, kas Latvijai lieti noderētu. Kopā ar Pillar 2 Direktīvu plānota arī ieturējuma nodokļu ieviešana. Tad arī uzņēmumi maksās vairāk UIN (vismaz to uzņēmumu meitas Latvijā, kuru globālai grupai apgrozījums pārsniedz EUR 750 mil.). Tas arī būtu labs brīdis un iemesls samazināt nodokļu slogu darbaspēkam.

Ko tas praktiski varētu nozīmēt meitas uzņēmumiem Latvijā?

Dēļ CbC (country-by-country) ziņošanas u.c. pienākumiem šīs meitas jau zin, kuras tās ir. Vismaz sākotnējie soļi varētu būt sekojoši.

  • 2.solis – jāapsver vai nav nepieciešamas kādas izmaiņas grupas struktūrā
  • 3.solis – jāveido datu apmaiņas u.c. komunikācijas kanāli Pillar 2 projekta vajadzībām. Jāpielāgo IT sistēmas.
  • 4.solis – compliance sistēmu veidošana. Lai gan Latvijas UIN prasības vēl nav zināmas, skaidrs, ka būs jaunas deklarāciju veidlapas. Skaidrs, ka grupām būs jānosaka ar UIN apliekamais ienākums, saskaņā ar jaunajiem Pillar 2 bāzes noteikšanas (korekciju) noteikumiem, kas atšķiras no mūsu UIN likuma prasībām. Katram jāaprēķina efektīvo UIN likmi, lai grupa to varētu aprēķināt – vai sasniegs minimālās 15% prasības. Te ir smalkāki noteikumi, kā jāveic šos aprēķinus.

Globālais atbalsts mūsu klientiem

Ar ES direktīvu skaidrs, ka nu arī pārējā pasaule (vismaz tās 130+ valstis, kas parakstīja vienošanos šo projektu ieviest) sāks kustēties šajā virzienā. Pa šo laiku, lai atvieglotu dzīvi biznesam, mūsu vispasaules nodokļu ekspertu tīkls WTS ir sagatavojis īpašu programmu un te iekopēju arī viņu sīkāku skaidrojumu, kā viņi iesaka sākt gatavoties. Arī Sorainen nodokļu eksperti ir izgājuši šo Pillar 2 apmācību programmu un ir gatavi uzņēmumiem palīdzēt. WTS ir arī izveidojis īpašu Pillar 2 compliance un automatizēšanas IT risinājumu.

(c) Jānis Taukačs, Sorainen