Nesen rakstīju Twitter, ka neesmu mierā ar obligāto militāro dienestu – ja maniem bērniem būs tam jātērē laiku, tad vedīšu viņus prom. Esmu savas valsts patriots, bet tā ir mana sarkanā līnija. Ja tā jūtas vēl kāds, te varētu būt nodokļu apsvērumi izvēlei par labu kādai no valstīm. Mūsdienās bieži nemaz nav jāmaina darba vietu, lai dzīvotu citur. Tik, uz kurieni varētu doties šādā gadījumā? Izvēles parasti ir ļoti personiski motivētas. Tomēr, ja runājam tikai par nodokļu apsvērumiem, ir valstis, kurās ir speciāli nodokļu atvieglojumi šādiem gadījumiem. Starp citu, arī Latvija plāno ieviest 15% IIN tiem, kas pārcelsies uz Latviju, bet turpinās strādāt citas valsts uzņēmumā.

Portugāle

Š.g. 30.oktobrī Portugālē stāsies spēkā jauna nodokļu atbalsta programma tiem, kas pārcelsies uz turieni, bet turpinās strādāt ārzemju uzņēmumā, ja darbinieks pelna vismaz EUR 2750 mēnesī. Iespējams pieteikties uz termiņ-uzturēšanās atļauju uz laiku līdz pat 5 gadiem. Nepieciešams iesniegt apliecinājumu par ienākumu līmeni pēdējos 3 mēnešos, jāpiesaka Portugālē turienes nodokļu rezidenci (kas ir loģiski, ja tur cilvēks pastāvīgi uzturas) un jāiesniedz darba līgumu (vai apliecinājumu par pašnodarbinatību). Kad pirms mēneša runājos ar nodokļu advokātu no Portugāles, viņš teica, ka tendences pēdējā laikā rāda, ka uz pārcelšanos uz Portugāli nu ir naski ne vairs krievi un ķīnieši, kā bija agrāk, bet IT cilvēki no Kalifornijas. Ķīnieši un krievi līdz šim plaši izmantoja iespēju saņemt TUA, ja pasīvie ienākumi (pārsvarā no nekustamā īpašuma iznomāšanas vai dividendes no uzņēmuma) pārsniedz EUR 7200 gadā.

Itālija, Spānija, Ungārija, Malta

Nosacījumi būs līdzīgi, kā Portugālei, bet nepieciešamo ikmēneša ienākumu līmenis paredzēts EUR 2500 – 3000 apmērā. Ungārijas prasība ir vēl zemāka – EUR 2k mēnesī. Tomēr, katras valsts nosacījumus jāvērtē individuāli, jo bieži runa ir par vīzām, tātad – ne-ES valstu pilsoņiem. Malta laikam izskatās visvairāk izsalkusi cīņā par darbaspēka piesaistīšanu savai salai – algām vismaz EUR 2700 apmērā IIN nepiemēros vispār, atšķirībā no citām minētajām valstīm, kurās t.s. nomad visa programmas dalībniekiem būs samazinātās IIN likmes. Nīderlandē ir līdzīga programma pašnodarbinātajiem. Manā iepriekšējā blogā par nomad vīzām (links – šī bloga sākumā) ir minētas arī citas valstis, kas pieteikušās cīņā par migrēt gatavo online strādājošo darbaspēku.

Tomēr (FCUK) štrunts par izņēmumiem

Ir valstis (piemēram, Bulgārija), kur IIN likme ir 10% vai 15% (Ungārijā). Ungārija, starp citu, ir nokopējusi arī Igaunijas UIN sistēmu mazajam un vidējam biznesam un nodokļu ieņēmumu uzsvaru liek uz PVN (27%). IIN likmes Eiropā ir viegli atrodamas internetā, piemēram te. Jāatgādina, ka IIN no darba attiecībām vairumā gadījumu piemērojams tajā valstī, kurā cilvēks pastāvīgi dzīvo un strādā.

Cerams, ka jaunā Saeima šo nenogulēs..

Kopumā Latvijas politiķiem der atcerēties, ka jau kādu laiku tendence Eiropā, kā šajā blogā redzams, pievēršas no valstu konkurences par UIN un konkurenci par daudz lielāku pīrāgu – darbaspēka nodokļiem. Tā Latvijas šī brīža sistēmai nav laba ziņa, jo valsts budžeta nodokļu pīrāgā UIN veido vien niecīgu daļu – ap 2,5% no visiem nodokļiem (OECD vidēji – ap 10%, bet pārējā pasaulē – 15-20%). Savukārt, gudrākajiem prātiem Latvijas nodokļi 31% IIN + 10,5% VSAOI algas nodokļu darbinieka daļa ir gandrīz 2x lielāka, kā tādai pat algai Igaunijā (20% + 1,5%).