Tātad, turpinām iesākto.

Vai vienmēr nodokļu noziegums ir arī AML noziegums?

Naudas atmazgāšana (AML) nereti seko nodokļu noziegumam – atkarībā no tā, kas ar naudu notiek pēc tam, kad nodokļi ir izkrāpti no valsts. Tehniski, lielākā daļa noziegumu kvalificējas kā izvairīšanās no nodokļu nomaksas. Piemēram, nodokļu noziegumam teorijā kā AML pasākums seko iepludināšana legālajā biznesā. Hmm, vismaz, kad šajā blogā šķetināju AML piemērus no Ozark, naudas ieguldīšana biznesā pati par sevi vēl neliekas AML gadījums. Pretējā gadījumā jebkuras darbības ar naudu pēc nodokļu izkrāpšanas būtu arī AML noziegums un nodokļu noziegums bez AML nevarētu pastāvēt. Tomēr praksē AML noziegums piešūts nodokļu noziegumam tik 16 gadījumos no 2,5 gadu periodā pētītajiem 139.

Kā tad atšķirt nodokļu noziegumu no AML?

Klasiskos AML gadījumos tomēr nepieciešama speciālu darbību virkne, lai atmazgātu naudu, kā to no prakses te atspoguļo BBC, piemēram, vai kā to te izstāsta Breaking Bad seriālā. Nodokļu izkrāpšana ir kā narkotiku tirdzniecība šajā seriālā – ar to vien nepietiek, lai vēlāk noziedznieks spētu izskaidrot VID nelegālo līdzekļu izcelsmi. Teiksim, esmu veiksmīgi veicis savu melno darbu, nodeklarēju VID neesošu darījumu un samazināju valstij maksājamo PVN. Kas par tālāko redzams no nodokļu krimināllietām? Ar tādā veidā iegūto naudu izmaksājot aplokšņu algas, piemēram, AML noziegums neseko. Par to, ka līnija starp nodokļu un AML noziegumiem ir neskaidra, liecina kāds 2021.g. Senāta spriedums, kurā konstatēts AML noziegums, jo izkrāptais PVN izmantots nodokļu parādu segšanai un kārtējo PVN maksājumu segšanai! Wow!

Vai izkrāpts nodoklis, lai samaksātu nodokli ir arī AML noziegums?

Atgādināsim Breaking Bad video teikto par AML nozieguma 3 stadijām: placement, layering, integration.

  • Izvietošana ir nelegālās naudas pārvēršana par aktīviem, kas izskatās legāli. Parasti to dara, ieskaitot naudu kādas ofšoru kompānijas bankas kontā. Šim solim iepriekš minētajā lietā varam pielīdzināt Robina Huda cienīgu gājienu – nodokļu izkrāpšanu, lai samaksātu nodokļus. Taču, vai ar vienu soli vien pietiek, lai tas būtu AML noziegums? To atstāsim AML spečuku ziņā, kas sniedzas ārpus manas kompetences robežām.
  • Noslāņošana paredz ar virkni darījumu attālināt aktīvus no naudas izcelsmes, ieguldot naudu mākslas priekšmetos, nekustamajā īpašumā, transporta līdzekļos, spēlējot kazino ar skaidru naudu.
  • Integrācija ļauj atmazgātajai naudai ieplūst legālā biznesā, saņemot legālas algas un dividendes un maksājot par tiem nodokļus.

Apjukums praksē..

Par nekonsekvenci šādos gadījumos liecina arī kāda krimināllieta 2019.g., kur tiesa nekonstatēja AML noziegumu, jo (ar PVN deklarācijām) izkrāptais PVN bija palicis pie valsts kā pārmaksa. Tiesa atzina, ka nav pierādījumu, ka apsūdzētajam bijis nolūks slēpt vai maskēt naudas līdzekļus. Pārsvarā AML apsūdzība uzrādīta gadījumos, ja ir pierādījumi tam, ka naudas līdzekļi pārskaitīti uz citiem kontiem, tādējādi mainot to atrašanās vietu un slēpjot to piederību un izcelsmi.

Turpinājums par šo pētījumu drīz sekos..

Kā vienmēr, ja šie nodokļu blogi šķiet noderīgi, te iespējams pierakstīties uz to saņemšanu savos e-pastos. Būšu arī pateicīgs, ja padalīsieties ar linku uz šo nodokļu blogu 1-2 saviem draugiem, kam tas var būt svarīgi.