1. Ērti. Kad esi ar (3) maziem bērniem, nav viegli sapakoties ceļojumam tā, lai varētu ielekt lidmašīnā, it sevišķi, ja čemodāniem vēl līdz jāpaķer 4 golfa somas un bērna ratiņus. To visu, savukārt, ir samērā ērti salikt mašīnā, it sevišķi, ja tai ir jumta bagāžnieks. 3h līdz Tallinai, 2h uz prāmja un jau esi Helsinkos.

2. Infrastruktūra . Lieliski ceļi, pat patālu no Helsinkiem dziļos laukos. Ērtas viesu mājas, garšīgs ēdiens pat attālos Somijas nostūru restorānos, kaut kur meža vidū, kāda ezera vai jūras līča krastā, kur vietām mēdz pat sabraukt teju tikpat daudz jahtu, kā Monako.

3. Daba ir līdzīga mūsējai, tik sakārtotāka. Visas sevi cienošas atpūtas vietas ir pie ūdeņiem. Somi arī nebaidās apbūvēt jūras malu un attīstīt tur tūrismu, gluži kā citās valstīs. Vides aizsardzības jautājumi arī tur ir aktuāli, bet ne pārspīlēti. Zemes gabalu neviens te nepadarīs par bezvērtīgu tik tāpēc, ka kāda reta kukaiņu vai putnu suga te radusi savu mājvietu.

4. Golfa laukumi. To Somijā ir daudz un vislabākajā kvalitātē. Šogad, gan, Somijas dienvidos ziema nebija labvēlīga laukumiem, bet kopumā līmenis ir ļoti labs. Tiem apkārt arī izveidojusies pamatīga biznesa industrija – ekipējuma outleti, augsta līmeņa treneri, restorāni. No visiem laukumiem netikām tikai vienā, jo ne visiem spēlētājiem bija pietiekošs spēles līmenis, bet otrs bija slēgts tikai kluba biedriem. Pārējie – brīvi pieejami. Somijā ir ap 125 golfa laukumiem un ap 140 000 golfa spēlētāju, bet Covid laikā spēlētāju skaits vēl strauji pieauga. Latvija ar 2 laukumiem (un 3 pus-laukumiem) un spēlētāju skaitu labi ja virs 1000 joprojām ir šī pasaulē populārā sporta veida pirms-sākumos.

5. Rupjmaize. Pat latviešiem, kas, atšķirībā no citām tautām, ir pieraduši pie garšīgas rupjmaizes, somu tradicionālais ķieģelītis ar sēklām šķiet īsts gardums.

6. Atrakciju parki. Bērniem, pat tādiem, kas pabijuši pasaules slavenākajos parkos, to šķiet pietiekoši daudz un pietiekoši labā kvalitātē. Gan karuseļi, gan ūdens atrakcijas, gan, protams, Muminu parks.

7. Fazer. Gluži kā mūsu Laima, šī vairāk kā 130 gadu pieredze vairs neprasa komentārus – sortiments un kvalitāte apmierinās pat prasīgākos saldum-mīļus.

8. Cilvēki. Laipni, smaidīgi, mierīgi. Šis ir arī viens no iemesliem, kādēļ man patīk strādāt džeka no Somijas izveidotā advokātu birojā – lēmumus tur pieņem nosvērti, izdiskutējot, pārņemot pasaules labākās prakses, nenogriežot stūrus sirdsapziņai, darot visu kārtīgi un pareizi, nevis kā lētāk vai kādam ko nožuļījot (atvainojos par savu franču valodu). Šķiet, Somiem nav arī amerikāņu vērienīguma un dāsnuma, vairāk – pragmatiskums, mērenība un godīgums.

9. Kaut ko viņi dara pareizi. Tā mēs spriedām ar draugu, arī liela Latvijas uzņēmuma vadītāju, pirms nedēļas pēc peldes sēžot kāda Somijas ezera krastā. Ne smakas no Latvijā joprojām esošās korupcijas. “Vai tas mums aiz nabadzības vai dēļ salīdzinoši jaunas valsts?” es viņam jautāju. Saruna vairāk tad vijās ap mentalitāti, politisko sistēmu, bet tā arī atbildi neizpīpējām. Tik vienojāmies, ka nebūtu jau nemaz tik sarežģīti pārcelties dažādiem vadītājiem pāri Baltijas jūrai uz Somiju un papētīt. Neko jau no jauna nav jārada – viss jau sen izdomāts. Ja vien ir vēlēšanās. Vēlēšanas, kā zināms, drīz būs – varbūt tās radīs vēlēšanos. 🙂

10. Bezskaidras naudas norēķini. Visur. Pat dziļos laukos. Pat pērkot vienu kafijas krūzīti. Starp citu, visur esošā filtrētā kafija bija laikam vienīgais manis pamanītais trūkums – laba kafija no aparāta bija liels retums. Lielveikalā pat atradu šādu uzrakstu (sk. šī bloga foto), ko atļāvos nofotografēt, ka skaidru naudu veikals nepieņem. Domāju, ka tas nav tikai saistīts ar covid sekām. Pajautāju pārdevējai par šādas viņu politikas iemesliem – viņa tik paraustīja plecus un teica, ka vadība tā izdomājusi. Nē, klientu skaitu tas, gan, neesot samazinājis. Pat golfa treneris klaja lauka vidū izvilka no somas karšu lasītāju un es bez problēmām ātri norēķinājos par viņa lielisko darbu. Benzīntankā čalis pienāca palīgā saprast, kura tieši eļļa manai mašīnai ir atbilstošākā. Kad pie kases man vaicāja vai eļļas maksai vēlos piemaksāt 1 eiro dzeramnaudu, bez šaubām piekritu. Viss – caur kasi un bez skaidras naudas. Tātad, ar nodokļiem. Tas, šķiet, lielā mērā sniedz atbildi par iepriekš minēto Somijas labumu izcelsmi.