“Es viņnakt biju bibliotēkā. Aizliegtajā sadaļā. Un es izlasīju ko samērā dīvainu – par kādu retu burvestību. Ja pareizi sapratu, to sauc par Horcrux.” šī ainiņa no Voldemorta sarunas ar Slaghornu par to, kā sadalīt dvēseli 7 daļās slavenajā Roulingas Harija Potera stāstā bija pirmais, kas ienāca prātā, kad vairāk uzzināju par interneta tumšo pusi – darknet. Slaghorns vēlāk tajā pat ainiņā Voldemortam jautā – tā ir ļoti tumša lieta – tava interese taču ir tīri akadēmiska, vai ne? Kam šī tēma interesē, varat sākt ar vienu no maniem iecienītākajiem true crime podkāstiem – Darnet Diaries. Piemēram, bija fascinējoši paklausīties, kā ASV iestādes ar juridiskiem paņēmieniem netika galā ar Pirate Bay lapas aizvēršanu vai kā no ASV VID (IRS) 2015.g. noplūda personīga informācija un ko ar to izdarīja hakeri. Savukārt, te – par tumšā tīkla tirgus plaču aizvēršanas veiksmes stāstiem.

Kas īsti ir Deep Web un Dark Net?

Tur ir viss, ko nedrīkst darīt vai tirgot legāli – narkotikas, ieroči, terorisms, cilvēku tirdzniecība, smagāka pornogrāfija, pasūtījuma slepkavības, nelegāla programmatūra, ar autortiesībām aizsargāti darbi. Tomēr pēc statistikas ap 1/2 to lieto legāliem mērķiem (žurnālisti, cenzūras apiešana). Čomi, ar ko runājos, jau sen sakās lietojam VPN, lai nevarētu noteikt, no kuras valsts dators pieslēgts internetam. Vairumā gadījumu, lai apietu Netflix vai citus ierobežojumus pieejai interneta saturam. Vai esmu atpalicis no dzīves? Citi paziņas sakās lietojam ne tikai VPN (man arī nav bijusi tāda nepieciešamība), bet arī zin par TOR, freenet, sīpoliem un Hidden Wiki, kas pastāv nu jau 20 gadus. It kā jau nekas pārāk sarežģīts – jāielādē dažas programmas. Virkne mājas lapu ir ar parolēm un pastāv vien dažus mēnešus. Tomēr tālāk rodas iespaids, it kā staigātu pa mīnu lauku pat ar visām šīm programmām, kur ar kādu nepareizu soli viegli sevi padarīt par hakeru ēsmu.

Kāds tam visam sakars ar nodokļiem?

Nav noslēpums, ka arvien vairāk nodokļu lietu pēdējā laikā aiziet uz kriminālprocesu. Ne tikai lietās par uzrēķiniem ar sešciparu skaitļiem. Par kādu notiesātu valdes locekli (1/2 gads nosacīti) par 28k UZŅĒMUMA nodokļu parādu jau rakstīju. Tagad redzama vēl viena bīstama tendence – VID nodokļu uzrēķina lietai paralēli palaiž kriminālprocesu, lai jau ar citām (operatīvām) metodēm Nodokļu policija varētu iegūt vairāk pierādījumu. Starp citu, parādās manis iepriekš analizētais risks, ka VID šādā veidā pārkāpj dubultās sodīšanas aizlieguma principu, kas aizliedz pat divus paralēlus procesus par to pašu pārkāpumu. Atcerēsimies, ka slieksnis kriminālatbildībai par nesamaksātiem nodokļiem – EUR 25k.

Kripto-biznesa eiforija

Visbeidzot, nesenajā Binance organizētajā vebinārā, kur Sorainen nodokļu ekspertes informēja par nodokļu piemērošanu kriptovalūtām, iesaku palasīt youtube livestream video komentārus. Interese vebināram bija milzīga – virs 16k skatījumu, kas nozīmē, ka tēma interesē daudzus. Mums ir arī klienti, kas brauc no ārzemēm veidot te kripto-biznesu, kā arī brauc no šejienes uz ārzemēm darīt to pašu. Vebināra komentāru galvenā ideja – kādēļ te par kaut ko uztraukties, jo VID mūs tāpat nekad nenoķers. Uzmanīgākie vairāk interesējas – kā VID var pieķert? Ne nodokļu eksperti, ne VID neko no biznesa nesaprot – kādēļ mums ko maksāt? Vienkārši jāuztaisa ofšora uzņēmumu. Šis komentāru sentiments redzams kaut vai virs 1h garā vebināra pirmajās 10 minūtēs vien:

  • saņem algu, samaksā nodokli un vēl no tām asarām, ko nopelnīji – arī nodokli? Ejat ieskrieties!
  • kā notiek informācijas apmaiņa starp crypto exchanges un LR valsts institūcijām?
  • Расходимся, налоги можем не платить;
  • ​labāk pastāstiet, kā apiet nodokļu maksāšanu;
  • I want to know about the best way to move to a crypto friendly country like Portugal when I am cashing out;
  • vai Binance nodod informāciju VID?
  • nevajag nodokļus maksāt;
  • drīz būs nodoklis par elpošanu;
  • dibini uzņēmumu Dubajā un viss;
  • ko Latvija iedeva, lai es maksātu nodokļus?

Gatavojas gan VID, gan FID

Saistībā ar nodokļu piemērošanas krimināltiesību tendencēm Sorainen nodokļu un krimināltiesību eksperti nesen priekš FID veica attiecīgu pētījumu, g.k. ar mērķi nošķirt šādu noziedzīgu nodarījumu tipiskas situācijas un – nodokļu izkrāpšanu no naudas atmazgāšanas. Iestādes tiešām gatavojas krietni lielākai nodokļu lietu novirzīšanai uz kriminālprocesu.

Kā atklāj?

Kriminālprocesos nereti policija izņem datorus un mēģina atrast darījumu pēdas. Krimināllietu materiālos redzam kā pierādījumus atsauces uz IP adresēm izņemtajiem datoriem un telefoniem, no kuriem veikti darījumi. Kontu izrakstos VID redz, kad nauda aizgājusi vai atnākusi darījumos ar kripto (bezgalīgi jau neturēsi naudu kripto, vismaz pagaidām; bet varbūt tomēr norēķini ar kripto-kartēm gūs popularitāti?). Lielbritānijas VID (HMRC) jau paziņojusi par pirmo NFT apķīlāšanu, bet Portugāle – par Bitkoinu konfiscēšanu (izņemot datoru, atrada maciņu). Tikai pagaidām VID skatās ss.com sludinājumu, Facebook un zemesgrāmatu darījumus. Drīz arī VID sapratīs, ka arī tumšajā tīklā ir nauda. Daudz.

Kas interesēs VID?

Latvijas nodokļu rezidenti – tie, kas te dzīvo vismaz 1/2 gadu vai deklarējuši PMLP savu dzīvesvietu Latvijā (nodokļu konvencijas var ieviest vēl papildus nosacījumus). Otra kategorija – uzņēmumi Dubajā vai citā nodokļu paradīzē, kuru vada cilvēks, fiziski atrodoties Latvijā. Tad VID vērtēs vai visa Dubajas uzņēmuma peļņa nav apliekama Latvijā. Ja cilvēks te pieņem galvenos uzņēmuma vadības lēmumus, šāda uzņēmuma peļņa tiešām var būt apliekama ar nodokli te. Ja shēma tīšām veidota nodokļu apiešanas mērķiem un nodokļa summa pārsniedz EUR 25k, tad arī lietā iesaistītajām personām diezgan droši var prognozēt randiņus ar izmeklētājiem. Pagaidām, gan, šķiet, ka VID no šādām izmeklēšanām ir gaismas gadu attālumā, līdz VID būs pietiekoši daudz ne mazāk zinošu IT spečuku. Taču, kurš, piemēram, varēja paredzēt miljoniem lietotāju datu noplūdes vai forensic ārzemju izmeklētāju iegūtos datus, ar kuriem viņi varētu padalīties arī ar pārējo ES valstu iestādēm.. Šajā lapā pārbaudīju, ka ar manu e-pastu saistīti dati noplūduši 5 reizes no dažādām platformām, tādām kā Canva un LinkedIn.

Sargājiet sevi ar jaunām unikālām parolēm un nodokļu uc veselības pārbaudēm un tad arī Dievs vai kam nu kurš tic arī jūs sargās. Pat tumšajam tīklam jāatrodas kaut kur.