Paņemiet kādu garšīgāku dzērienu un piesprādzējieties, jo šis temats par kādu svaigu Vācijas nodokļu tiesas spriedumu man liekas galvu reibinošs.

Iedomājieties, ka..

Jūs esat šīs pasaules veiksminieks. Braucat sarkanā Ferrari sporta kabrio ar nolaistu jumtu, lai satiktos ar draugiem pilsētas populārākajā golfa klubā un pēc tam arī – iecienītākajā restorānā. Pēc restorāna kopā ar otro pusīti, kas izskatās pēc iemīļotākās filmas galvenā varoņa, dodaties uz after-party savā šikajā dzīvoklī pilsētas centra debesskrāpja augšējā stāvā. Vakara noslēgums lai paliek katra paša fantāzijas auglis..

Tas viss ir iespējams, jo..

Facebook ir paziņojis, ka tas viss ir iespējams jebkuram viņu jaunā brenda Meta.. (Horizon Home, Worlds) virtuālajā pasaulē. Izskatās, ka Facebook ir ieskrējies arī uz daudzu biroju darbu pārcelšanos virtuālajā pasaulē. Tomēr Facebook nav vienīgie, kas veido METAVERSE. Microsoft uc sola līdzīgu pieredzi viņu virtuālajās pasaulēs. Metaverse ir dažādas virtuālās pasaules, piemēram: Decentraland, Somnium Space, Cryptovoxels un The Sandbox. Divas pasvītrotās ir šobrīd populārākās, bet paredzams, ka tās drīz radīsies kā sēnes pēc lietus. Te ir labs BBC video, lai to paskaidrotu mazliet sīkāk. Daudzi pēc pandēmijas paliek strādāt attālināti un šāda VR perspektīva nav izslēdzama, varbūt ne tuvākajos pāris gados, bet arī ne pārāk tālā nākotnē.

Ja vēlaties vēl vairāk iejusties, kā tas varētu izskatīties..

Tad noskatieties izcilā režisora Stīvena Spilberga lielisko filmu Ready Player One. Starp citu, vai tikai man liekas, ka šīs filmas treilera paši pēdējie mūzikas akordi paņemti no režisora pašas slavenākās trīs filmu sērijas? Vēl starp citu grāmatas autors Ernests Klains ir uzrakstījis arī pirmā stāsta turpinājumu – Ready Player Two.

Kāds tam visam sakars ar nodokļiem?

Vistiešākais, jo tikko Vācijas nodokļu tiesa vērtēja vai Metaverse nekustamā īpašuma nomas ienākumi ir apliekami ar reālās pasaules nodokļiem. Jā, jā, Jūs nepārklausījāties. Bloomberg Tax lēš, ka Metaverse virtuālās pasaules nekustamā īpašuma apgrozījums lēšams ap EUR 440 milj. 2021.gadā, kas dubultosies 2022.gadā.

Kā tas iespējams?

Ir daudz pamācību, kā varat investēt savu reālo naudu virtuālās pasaules nekustamajā īpašumā. Jau iepriekš rakstīju, ka visā Eiropā šobrīd nodokļu administrācijas lauza galvu, kā piemērot PVN NFT. Tad tagad parādījusies jauna problēma – vai ienākumiem no virtuāla nekustamā īpašuma pārdošanas vai nomas piemērojams PVN? Un nekustamais īpašums nav vienīgi aktīvi vai pakalpojumi (piemēram, Džastina Bīvera koncerts dzīvajā bija Metaverse), kas nonāk tirdzniecībā. Sākumā pret virtuālo valūtu, ko var iemainīt uz reālo. Snoop Dogg Metaverse ievietoja savas mājas virtuālo versiju, kur cilvēki var apskatīt viņa NFT kolekciju. Tikko par virtuālo jahtu virtuālajā pasaulē kāds samaksājis 149 Etherium, kam tirgus vērtība ir EUR 600 000. Tas viss šķiet tikpat šokējoši, kā virtuālās valūtas šķietamā burbuļa uzvaras gājiens. Tomēr nenovirzīsimies no galvenā..

Kas tur ar virtuālo aktīvu reālajiem nodokļiem?

Domāju, ka šī Vācijas tiesu lieta un tai sekojošās dos arī atslēgu NFT jautājumā, kas tāds pats virtuāls aktīvs kā virtuālā ‘zeme’ vien ir. Būtībā Vācijas nodokļu tiesa pateica, ka PVN nav jāpiemēro, kamēr vien nauda paliek virtuālajā pasaulē. Tomēr PVN ir jāpiemēro, kad virtuālās pasaules naudu pārveido par reālās pasaules naudu. Tomēr, tā kā virtuālās pasaules attīstītājs, kurš pārdeva attiecīgo nekustamo īpašumu, darbojas ASV, darījuma vieta ir ārpus ES un tādēļ Vācijas PVN nav piemērojams. TOMĒR, tas nozīmē, ka Eiropas virtuālo pasauļu attīstītājiem vai aktīvu pārdevējiem vai pakalpojumu sniedzējiem ir jāuzmanās, jo viņiem attiecīgajiem darījumiem var būt piemērojams PVN! Nešaubos, ka galu galā arī ES tiesa gan par virtuālajiem aktīviem, t.sk. NFT teiks savu vārdu, gluži kā tā apgrieza kājām gaisā VID greizo sākotnējo viedokli par PVN piemērošanu virtuālām valūtām.