Kāds labs paziņa uzdeva jautājumu par VID tiesībām. SIA Latvijā pie dīlera nopirka Reanult Clio pa EUR 17k. CSDD reģistrēja atsavināšanas aizliegumu un nodeva info VID.

Ja juridiskā persona savā īpašumā vai turējumā reģistrē transportlīdzekli, kura izlaiduma gads ir kārtējais gads vai pieci iepriekšējie gadi un kurš iegādāts citā ES dalībvalstī un tiek pirmoreiz reģistrēts Latvijā vai kurš gada laikā pēc tā pirmās reģistrācijas Latvijā atkārtoti iegādāts citā ES dalībvalstī un tiek atkārtoti reģistrēts Latvijā, CSDD vienlaikus ar transportlīdzekļa reģistrāciju reģistrē atsavināšanas aizliegumu uz 15 dienām. CSDD informāciju par reģistrēto transportlīdzekli elektroniski nodod VID.

VID, saņemot info no CSDD, uzdod SIA bloga sākumā bildē redzamos jautājumus. Likums paredz tieši iepriekš aprakstītās darbības – it kā viss ok.

Tad kur ir problēma?

2022.gadā !!! – vai tiešām VID kopā CSDD nevar paši sava starpā “pārbaudīt” auto iegādes darījumu 17t eur apmēra no LV oficiālā dīlera…..? Vai tiešām viss tik riskanti ar LV oficiālajiem auto dīleriem …ka uzņēmumam jātērē savs laiks lai atbildētu uz VIDa jautājumiem ..?

Problēmu skaidri iezīmēja paziņas sašutums

Tas ir reāls absurds – sākoties pavasara sezonai, auto nomas uzņēmums katru nedēļu iegādājas jaunus, pirmreizēji reģistrētus auto no LV dīleriem un katru nedēļu mēs esam spiesti rakstīt vienu un to pašu atbildi VID, tikai mainot dokumentu pielikumus. Bezjēdzīgi izšķiests darbalaiks gan uzņēmējam, gan VID darbiniekiem. Ieviešot šo likuma normu (15dienu liegumu) tās sākotnējais mērķis bija cīnīties ar ,,karuseļu shēmām,,. Nu jau tas ir kļuvis par bezjēdzīgu absurdu – pēdējais laiks ieviest noteikumu grozījumus.

Paziņam piebalsoja arī kāda auto noma

Normu jēga

Pārmetumi likuma virzienā izklausās loģiski. Šķiet, PVN karuseļi bija tikai viens no šo normu mērķiem. Galvenais bija apkarot a/m tirdzniecību Latvijā bez nodokļu piemērošanas, kur, piemēram, atnāca cilvēks ar Rumbulā iegādātu auto un uzrādīja CSDD ar roku rakstītu līgumu par auto iegādi Vācijā. Kopumā šie pasākumi kopā ar jauno auto tirdzniecības reģistru nenoliedzami samazināja pelēko zonu auto tirdzniecībā.

VID jautājumi

Pirmais jautājums par pārdevēju ir vienkārši neloģisks. Ja CSDD atsūtījis VID info par darījumu un tā pusēm, VID vienkārši nevīžo paskatīties, kas ir pārdevējs. Ja CSDD nesūta VID info par pārdevēju automātiski, tad šādu pienākumu nosaka Valsts pārvaldes iekārtas likums – no privātpersonām iestāde drīkst prasīt info tikai tad, ja to nav iespējams iegūt no citām iestādēm. CSDD šāda informācija ir.

2.-5. jautājumi ir par līdzekļu avotu a/m iegādei. Acīmredzot ir pietiekoši daudz privātpersonu joprojām cenšas pirkt auto SIA īpašumā. Lai gan 50% PVN atskaitīšanas ierobežojums jau paredz, ka tas ir ieviests, jo VID nespēj kontrolēt auto izmantošanu privātam patēriņam, izrādās – VID joprojām kontrolē. Atkal neloģiski. CSDD, gan, šāda informācija nebūs. Taču, vai nepieciešams tādu prasīt auto nomas uzņēmumam? Atkal neloģiski.

Rezume

Likuma grozījumi šobrīd nav nepieciešami. Lielā mērā jau esošie likumi ne vien padara par iespējamu, bet tas ir VID pienākums – noskaidrot citās iestādēs un reģistros esošo info, pirms apgrūtināt biznesu. Otrkārt, VID vienkārši nepieciešama prakses maiņa – jāsāk lietot veselo saprātu un individuālu pieeju, nevis defoltā jāsūta visiem pircējiem pēc kārtas šādus jautājumus.

Ar ko VID un FM sākt?

Ar nepacietību gaidīšu, kad partijas, VID vai FM #atkrāpies vai čeku loterijas reklāmu vietā palaidīs reklāmas kampaņu par kādu nodaļu, kas nodarbosies ar klientu (nodokļu maksātāju) servisa uzlabošanas jautājumiem. Kā zināms, lai zinātu, ko uzlabot, būtu regulāri jādod klientiem iespēju izteikties. Kā jau rakstīju, varētu sākt ar to, lai visi klienti zinātu – kur un kā tas darāms.