Daudzi ir pamanījuši pēdējā laikā arvien biežāk Lielbritānijas (UK) medijos redzamos virsrakstus par turienes t.s. non-dom nodokļu režīmu, kas UK pastāv nu jau vairāk kā 200 gadu. Vienkāršiem vārdiem, non-dom ir cilvēki, kas kļūst par UK (ne)rezidentiem. Sistēma paredz, ka non-dom statusa cilvēki maksā nodokļus tikai par UK avota ienākumiem, kuru viņiem parasti tur nav. Tātad, par ārzemēs esošiem īpašumiem un darījumiem UK nodokļus nav jāmaksā. Bankas konta ārzemēs ir ok, bet konts UK nav ok nodokļu piemērošanas vajadzībām.

Ko jādara, lai kļūtu par non-dom UK?

No sākuma ir jāpaziņo UK nodokļu administrācijai, ka es uz kādu laiku pārceļos padzīvot uz UK. Ja, piemēram, bankas konts ir kādā eksotiskā valstī, kas ne ar vienu netaisās dalīties ar informāciju, tad viss, kas nepieciešams ir šīs bankas izdota kredītkarte un – uz Londonu! Nekādi ārzemēs esošie īpašumi vai tēriņi no šī konta nebūs apliekami UK, ja vien PVN, kā jau visiem. Vien pēc 7 gadu uzturēšanās UK non-dom sāk maksāt GBP 30k gadā, bet pēc 12 gadiem – GBP – 60k. Ko pēc tam? Vienmēr jau iespējams izbraukt no UK uz kādu brīdi un pēc tam iebraukt uz laiku atkal. Sīkāk par to visu brīnišķīgi ironiskā tonī aprakstījis savā blogā izcils UK nodokļu advokāts Dan Neidle. Starp citu, kādā no citiem blogiem Dan ar labiem piemēriem skaidro, kādēļ UK nodokļu rezidenta režīms varētu būt izdevīgāks vienkāršiem cilvēkiem, non-dom režīmu atstājot vien turīgākajiem, kam gada ienākumi ir vismaz sešciparu skaitlis.

Kur ir atšķirība ar parasto sistēmu, piemēram – Latvijas?

Latvijas nodokļu rezidentam apliekas visas pasaules ienākumi. Piemēram, ja Latvijas rezidentam kontā eksotiskas valsts bankā rodas procenti, tie būtu apliekami Latvijā. UK non-dom režīms paredz, ka tiem, kas pārceļas dzīvot uz UK, nav pat jādeklarē pārējā pasaulē esošos īpašumus, nemaz nerunājot par to aplikšanu ar nodokli.

Paga.. tad kur šie ārpus UK esošie ienākumi apliekas?

Iespējams, ka cilvēkam, kas kļuvis par UK non-dom, ārpus UK radušies ienākumi neapliekas nekur. Ja es pārceļos no Latvijas padzīvot kādu gadiņu uz UK, tad UK neapliek ar nodokli manus ārvalstīs (piemēram, Latvijā) radušos ienākumus, tad gan jau tos apliks Latvijā, ne? Depends – kādi ienākumi Latvijā man būs. Paliekot par Latvijas nodokļu rezidentu, Latvijā apliekas mani visas pasaules ienākumi. Tikai Latvijas nodokļu rezidences noteikumi ir tik vienkārši apejami (atšķirībā no citām valstīm), ka atliek vien padzīvot ārpus Latvijas vairāk par 1/2 gadu un nedeklarēt te pastāvīgo dzīvesvietu, lai es vairs nebūtu Latvijas nodokļu rezidents. Tā kā Latvijas likums atzīst, ka es šajos apstākļos vairs neesmu Latvijas nodokļu rezidents, tad jau uz nodokļu konvenciju nemaz nav jāskatās. Citas valstis, piemēram, paredz ilgāku laika periodu pēc valsts pamešanas, kad persona paliek pamestās valsts nodokļu rezidents. Jā, nodokļu konvencija var tā vietā noteikt citas valsts nodokļu rezidenci, bet šāda norma aizlāpa caurumu, kad persona nav nevienas valsts nodokļu rezidents.

Latvija patiesībā ir nodokļu eldorado!

Tātad, mani ienākumi Latvijā vairs neapliekas ne UK, ne Latvijā! Piemēram, ja Latvijas rezidentam briest kāds lielāks darījums, iespējams taču uz kādu gadiņu pārcelties uz kādu eksotisku valsti, piemēram – UK, un pārdot visu, kas ir ārzemēs (Latvijā) pārdodams, un tad pēc laiciņa braukt atpakaļ. Nevajadzētu vienīgi aizrauties ar nekustamā īpašuma darījumiem šādā veidā, jo tie vienmēr apliekas pēc tā atrašanās vietas, neatkarīgi no pārdevēja rezidences. Arī darba attiecībām un biznesa ienākumiem ir vesela virkne citu noteikumu.

Taču, pieņemsim, ka man ir kapitāla daļas kādā uzņēmumā un es tās vēlos pārdot. Kapitāla pieaugumu neapliks ne UK (jo esmu tur non-dom), ne arī Latvijā, jo neesmu vairs tās nodokļu rezidents!

Tomēr, kā Kaukāza gūsteknē bija spārnotā frāze par humāno tiesu, līdzīgi var teikt arī par Latvijas nodokļu sistēmu. Te nereti nav jāmaksā ne IIN, ne UIN – Latvijas nodokļu likumos ir vairāk caurumu, kā sierā, kā jau rakstīju iepriekš. Laikam valdībai valsts funkciju finansēšanai padomā kādi nesen uzieti naftas urbumi, par kuriem pārējie vēl nezina.