Vakar izlasīju interesantu čoma stāstu par birokrātiskiem piedzīvojumiem policijā sakarā ar nozagtiem pāris velosipēdiem, kur zaglis bija zināms, bet viņam beigu beigās tāpat nekas slikts par to nebija, bet čomu gan izvazāja pa papīru rakstīšanas gaņģiem pamatīgi. Nesen runājāmies ar kādu jaunu, daudzsološu Latvijas biznesmeni, kuru par uzņēmuma EUR 28k parādu notiesāja uz 1/2 gadu nosacīti. Nupat VID veiksmīgi beidzies strīds par PVN uzrēķinu arī kādam mūsu klientam, bet stāsts ir daudz biedējošāks par visiem iepriekšējiem, jo korupcijas skandāli VID turpinās, par ko jau 2017.gada aprīlī bija plašāka intervija žurnālā Klubs. Izrādās, 5 gadi apkārt un šī rūpala VID joprojām nav izskausta.

Takse – 7% no VID uzrēķina, lai uzrēķina nebūtu

Sākās viss SIA X diezgan tradicionāli – ar VID paziņojumu par audita uzsākšanu. Uzņēmums rūpīgi gatavoja VID atbildes uz visiem pieprasījumiem, līdz kādu dienu uzņēmuma īpašniekam Instagram atnāca ziņa ar piedāvājumu satikties. Tikšanās laikā puiši parādīja VID audita materiālu fotogrāfijas un teica, ka būtu labi samaksāt 5 ciparu summu, lai tiktu veiksmīgi vaļā no uzrēķina. Parastā takse esot ap 7% no uzrēķina. Savādāk uzņēmums būs norakts. Var maksāt juristiem, cik vēlas – tas nelīdzēšot.

Drosmīgais uzņēmējs

Ar laiku, gan, summa saruka, jo noziedznieki uzņēmēja balsī nejuta entuziasmu maksāt. Vēl vairāk, uzņēmējs bija neparasti drosmīgs – noziņoja KNAB un viņi gan šos izspiedējus, gan viņu sadarbības partnerus VID pēc ilgstošām operatīvām darbībām pieķēra, kā saka – ar nolaistām biksēm. Tikmēr uzņēmējam nepatikšanas ar auditu tikai pieņēmās sparā. Ar īpašiem paņēmieniem un neparastu degsmi, jo VID auditori pat fiziski neatradās īpaši tālu no pieķertā VID sadarbības partnera. VID ne vien apķīlāja attiecīgo mantu, t.sk. PVN pārmaksas, bet pat gāja pie uzņēmuma klientiem, lai tie maksā par preču piegādēm nevis pašam pārdevējam, bet gan VID pa taisno. Protams, šāda informācija ir klusais PR, kas ātri vien izplatās pa sadarbības partneriem, t.sk. bankām. Rezultātā uzņēmuma darbība uz strīda laiku faktiski tiek paralizēta.

Sausais atlikums

Uzņēmums bija pedantiski kārtīgi sagatavojis dokumentus, kur katrs darījums bija izsekojams un VID paustais, ka uzņēmumam vajadzēja zināt, ka preču pircēju pircēji bija blēži, sabruka kā kāršu namiņš, kam uzpūš blakus stāvošais ventilators. Rezultātā VID ģenerāldirektore uzrēķinu atcēla un uzņēmums varēja atsākt darbību pēc 3 gadu cīņas.

Bet kur procenti?

Tomēr arī šim veiksmīgajam rezultātam ir nepatīkamas blaknes. Pirmkārt, negaidīti VID ieslēdzis kaut kādu absurdu argumentāciju, ka apķīlātais PVN nemaz nebija apķīlāts un tādēļ VID nemaksās nokavējuma naudu (9,125% gadā). Protams, ka VID beigās samaksās, bet uzņēmumam atkal jātērē resursus, lai šo lēmumu apstrīdētu tiesā.

Un zaudējumu kompensācija?

Otrkārt, nesen Satversmes tiesa mainīja nostāju un pateica, ka nav ok maksāt kapeikas par advokātu pakalpojumiem VID zaudētās lietās, ja uzņēmums tam tērējis tūkstošus. Igaunijā, piemēram, jau sen kompensē visus reālos juridiskos izdevumus šādos gadījumos. Nav jābūt gaišreģim, lai prognozētu, ka arī šajā jautājumā VID cīnīsies pret šo tiesā līdz pēdējam, jo Satversmes tiesa nenoteica konkrētus atlīdzināmo apmēru noteikšanas principus. Tur savu vārdu vēl teiks droši vien arī MK, bet pagaidām šādas tiesiskās nenoteiktības apstākļos skaidrs, ka VID zaudētas lietas gadījumā reālos cietušo uzņēmumu advokātu rēķinus bez cīņas tiesā neapmaksās. Par augstākām matērijām, kā negūtā peļņa un sabeigtā reputācija vispār pagaidām nerunāsim.

Vai VID beidzot spēs attīrīties?

Šis ir pārējam biznesam vissvarīgākais jautājums visā šajā stāstā. Es pat nezinu, ko darītu Jaunzemes kundzes vietā, lai to pelējumu izmēztu. Prātā nāk divas lietas – atalgojuma palielināšana VID darbiniekiem, lai viņiem pāriet apetīte šādi riskēt ar labu darba vietu. Bez krasas štatu samazināšanas un tikai labāko atstāšanas darbā droši vien šo savādāk nav iespējams panākt. Otrs – Igaunijas nodokļu administrāciju nu jau pasaules mērogā slavē kā vienu no attīstītākajām nodokļu administrācijām. Cik zināms, lai izskaustu korupcijas riskus, VID darbiniekiem ir šaura pieeja vien viņu jomas informācijai un dokumentiem, un ar modernām tehnoloģijām – kamerām un datorprogrammām iespējams izsekot darbinieku darbībām, ja nepieciešams. Protams, notiesājošs spriedums noziedzniekiem arī nenāktu par sliktu. Cik zināms, prokurors atteicās ar viņiem vienoties. Visbeidzot, noteikti pasaule mums apkārt mainīsies, ja būsim tikpat drosmīgi kā šis uzņēmējs un ziņosim par jebkurām šādām vai citām nelikumībām.